Chciałabym niniejszym wyróżnić pracę Emilii Garskiej o zagospodarowaniu terenów stoczniowych i postoczniowych w Gdańsku,
napisaną pod czujnym okiem profesora Cezarego Obracht-Prondzyńskiego. Z pracy tej nie tylko możemy dowiedzieć się, na ile scenariusz zagospodarowania tego terenu różni się od obecnych standardów wdrażanych np. w Hamburgu, które mają na celu rozwój a nie wycinanie żywej tkanki miejskiej. Możemy również poczuć, jak bardzo to boli na podstawie przeprowadzonych przez Panią Emilię wywiadów z ludźmi, którzy kochają (kochali) stocznię i żyją (żyli) razem z nią.
Praca Emilii nie jest jedyna w IFSiD UG, która wykracza powyżej standardy prac dyplomowych i w którą jej Autorki i Autorzy włożyli dużo swego wysiłku i talentu. O Stoczni Gdańskiej w perspektywie jej historii oraz jej nieobecności w dyskursie publicznym w chwili kryzysu i upadku napisała też bardzo dobrze Kaja Chmielewska. W związku z tym pomyślałam, że będziemy zbierać kolejne zgłoszenia i zamieszczać listę najlepszych prac dyplomowych na blogu na stronie poświęconej naszym studentom i absolwentom.
DRS
Ja mam zawsze poczucie, że dobre, a zwłaszcza ważkie, prace trzeba wydawać - albo przynajmniej namawiać do wydawania.
OdpowiedzUsuńZdarzają się takie prace licencjackie czy magisterskie które pokazują potencjał studenta i dają nadzieję na to, że będą w przyszłości pojawiać się jego kolejne autorskie publikacje. Dobrze jeśli znajdą się profesorowie, promotorzy którzy są w stanie takie prace wskazać i wyróżnić, tak jak w przypadku tego artykułu.
OdpowiedzUsuń