Debaty o uniwersytecie

Gazeta Uniwersytetu Warszawskiego: Skąd się biorą pieniądze na uczelni? i Dotacja algorytmiczna

Profesor fizyki na Uniwersytecie w Białymstoku Jan Cieśliński w swoim liście otwartym skierowanym do minister Leny Kolarskiej-Bobińskiej i opublikowanym na portalu Gazety Wyborczej prezentuje i udowadnia tezę, że naukowcy zatrudnieni na uczelniach badania naukowe robią za darmo. Ponadto przedstawia argumenty pokazujące, że system finansowania uczelni wspiera przyjmowanie dużej liczby studentów kosztem jakości kształcenia. Nie da się siłą woli ani ciężką pracą tej tendencji odwrócić, dopóki takie będą zasady finansowania całego systemu.

Uczelnie biorą każdego, kto nie ucieknie - i co dalej? Wypowiedź byłego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego profesora Leszka Pacholskiego w Gazecie Wyborczej.

"Reforma szkolnictwa wyższego powinna być projektem obliczonym na kilkadziesiąt lat. Jej celem powinno być odwrócenie dwustuletniego procesu eksterminacji i degradacji elit."
Jestem baronem. Nie chcę dłużej żyć w średniowieczu. Andrzej Dybczyński. Wrocław gazeta.pl 

Ciekawa, rzetelna analiza stanu polskiej nauki i uczelni w odniesieniu do różnych wskaźników i rankingów, wraz z wyjaśnieniem różnych ukrytych zawiłości Andrzeja Kajetana Wróblewskiego

O edukacyjnej "Grze pozorów" Agata Bielik_Robson w "Krytyce Politycznej"

Kolejna debata o uniwersytecie, tym razem z Australii

Ciąg dalszy dyskusji o grobie nauki polskiej - odpowiedź profesora Płaźnika na list minister Kudryckiej. 

O studenckim hajlafie, jego przyczynach i skutkach

Ciekawa wypowiedź studenta prawa i politologii na Uniwersytecie Śląskim, polskiego Ormianina Petrosa Tovmasyana "Iluzja sukcesu, którą student karmi swoją rodzinę". Kolejne mocne ostrzeżenie.

Kolejny smutny głos o skutkach reformy nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce

Czasem sądzimy, że humanistyka i nauki społeczne są szczególnie niedocenione w reformach minister Kudryckiej. Wypowiedź profesora neurologii Adama Płaźnika opublikowana w GW i zatytułowana sugestywnie "List otwarty znad grobu" ostatecznie i głęboko przekonuje, że problemy, z którymi spotykamy się na co dzień, łączą wszystkie polskie środowiska naukowe. Podobnie smutny jest głos profesora Węsławskiego, biologa morza "Przepis na polską naukę".

 Prawo Zamówień Publicznych w nauce

Wydawałoby się, że to nie jest artykuł o uniwersytecie, a jednak jest. Bardziej niż cokolwiek innego o badaniach naukowych prowadzonych na uczelni. Zachęcam nie tylko do przeczytania artykułu Jana Środonia z Instytutu Nauk Geologicznych PAN, ale także komentarzy pod spodem. Tak dla orientacji w temacie, bo raczej nie dla przyjemności. Chyba że nauczymy się żywić mściwą przewrotną satysfakcję z tego powodu, że nie jesteśmy sami.

Anna Nacher - jeszcze raz o humanistyce w Polsce

Niby spokojnie i niby nic nowego, a jednak podsumowuje wiele ważnych wątków, które co rusz wypadają z pamięci dziennikarzom. Poczytaj mi mamo - na ostro.

O uniwersytetach włoskich

Jeśli martwimy się o kondycję uniwersytetów polskich i zastanawiamy, co będzie dalej, informacje o uczelniach włoskich mogą być dla nas wskazówką i ostrzeżeniem.

Ciąg dalszy polemik o możliwościach i ograniczeniach publikacji w renomowanych czasopismach zagranicznych

Najnowszy "Przegląd Socjologii Jakościowej" zawiera zapis dyskusji sprowokowanej przez artykuł Izabeli Wagner wskazujący na trudności, jakie mogą napotkać polscy socjolodzy, którzy chcą wbić się ze swoimi tekstami do wysoko punktowanych czasopism angielskojęzycznych (głównie amerykańskich). Znajdziemy w nim głos psychologa Piotra Sorokowskiego, odpowiedź Izabeli Wagner oraz komentarz Sławomira Magali.

 Zmiany w uniwersytetach w USA

Terran Lane wyjaśnia, dlaczego rezygnuje z dobrego stanowiska w University of New Mexico. Często sądzimy, że trudno jest w Polsce, potem, że w Europie. A co dzieje się w Stanach? 
Lane skarży się między innymi na: mały wpływ akademii na rzeczywistość, trudność pogodzenia kariery naukowej z życiem rodzinnym, zmniejszanie autonomii wydziałów i centralizację zarządzania uczelniami, rosnące trudności w pozyskiwaniu funduszy na badania, presję na wąską specjalizację i zniechęcanie do wkraczania w nowe obszary wiedzy, masowość edukacji i edukację online, likwidującą możliwość nawiązywania bezpośrednich relacji międzyludzkich w procesie kształcenia i tworzenia wiedzy, koncentrację na najlepszych, słabe wynagrodzenie, oraz a ataki na wolność myślenia i intelektualizm pod zarzutem niepraktyczności i elitarności.

Nauka w rozumieniu ministerstwa

MNiSW ogłosiło listę najlepszych, flagowych jednostek polskiej nauki. Wśród dyscyplin reprezentowanych: fizyka, chemia, medycyna, farmakologia, matematyka. – Chcemy, by polska nauka była twórcza i odkrywcza i zmieniała świat wokół nas. Mamy coraz więcej zdolnych ludzi, którzy są rzadkim dobrem. Większego daru dać Polsce nie możemy i wart jest wszystkich pieniędzy - powiedział Donald Tusk. Coraz więcej rzadkiego dobra... co właściwie premier daje Polsce i skąd?
D.

Wściekli i oburzeni humaniści na UG

4 czerwca 2012 o godz. 12 na Wydziale Filologicznym odbyła się debata o miejsce dla nauk humanistycznych i społecznych na uniwersytetach XXI wieku.  Oprócz słynnej już z buntowniczej postawy prof. Nawrockiej usłyszeliśmy Monikę Bokiniec, Wojciecha Zielińskiego, Tomasza Szkudlarka, Jolantę Maćkiewicz, Dominika Krzymińskiego, studentów, głównie filologii polskiej i innych. Oprócz wielu uwag krytycznych mówiący wymienili liczne konkretne propozycje ulepszenia uniwersytetu i podniesienia prestiżu humanistów.

 

O trudności bycia kobietą naukowcem

Agnieszka Graff Wolę myć wannę. Barbara Szelewa Dlaczego mało jest profesorek

Blogi naukowe

Emanuel Kulczycki o blogach naukowych tekst

W obronie wykładów

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam mówić do studentów tak, że błyszczały im oczy? Benjamin Zander - światowej sławy dyrygent - o muzyce Chopina, o biznesie obuwniczym w Afryce i o tym, żeby czas wykładu nie był czasem stracony(m).

 

Praca ze studentami jako praca z ludźmi według trenerów

Brałam ostatnio udział w I części warsztatów w warszawskiej szkole trenerskiej TROP, myślę, że w dyskusji nad relacją pracownicy naukowo-dydaktyczni a studenci brakuje szukania i znajdywania pozytywów samej pracy z ludźmi. Znajdziecie takowe w wywiadzie z ostatniego Dużego Formatu z prezesem tej szkoły, Jackiem Jakubowskim, który zresztą prowadził moje zajęcia, polecam lekturę ...
Magda

Przeciwko wykładom

Kolejny głos o uczelniach w GW - Klaus Bachmann przeciwko wykładom

Slow science

Manifest naukowców związanych z ruchem SLOW science 

Wysokie ceny czasopism naukowych blokują dostęp do wyników badań i hamują rozwój nauki

Bunt Harvardu przeciwko drogim czasopismom naukowym.

Wiele informacji o logice punktowej w ocenie dorobku naukowego

Na temat organizacji pracy naukowej i śledzenia ważnych bieżących informacji w tym temacie blog Emanuela Kulczyckiego, teoretyka komunikacji i filozofa UAM.

Socjolog o badaniach nad nauką w Polsce i zagranicą - krytycznie o nieuzasadnionych wymaganiach

Izabela Wagner od lat prowadzi socjologiczne badania, jak robi się naukę w Polsce i zagranicą. Interesujący artykuł Izy Wagner o publikowaniu w języku angielskim w naukach humanistycznych i społecznych. Iza Wagner o reformie nauki w "Rzeczpospolitej"  i o szkolnictwie wyższym w "Gazecie Wyborczej".

3 komentarze:

  1. Dziś jeszcze taki link na ten temat do mnie trafił:

    http://www.ethnografix.blogspot.de/2013/01/anthropologies-neoliberal-university.html

    The Neoliberalized, Debt-plagued,
    Low Wage, Corporatized University

    czyli uniwersytety amerykańskie przeważnie

    AH

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja w ostatniej chwili zrezygnowałam z socjologii. Zdecydowałam się na zdrowie publiczne na https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-inzynierii-i-zarzadzania/zdrowie-publiczne-i-stopnia/ . Wiecie, że to naprawdę ciekawy kierunek? Studia absolutnie nie są nudne, nauka jest czystą przyjemnością. Mam nadzieję, że z pracą po zakończeniu nie będzie problemu.

    OdpowiedzUsuń