Podczas swojego wystąpienia na Ryerson University w Toronto, Picard stwierdził, że w sytuacji, gdy „zawodowe dziennikarstwo traci znaczącą część swojej funkcjonalności i znaczenia dla społeczeństwa”, edukacja dziennikarska powinna koncentrować się przede wszystkim na wyposażeniu studentów w umiejętności pozwalające stawić czoło tym wyzwaniom. „Nikt nie może nauczyć przyszłości, to oczywiste”, jednak akademicy „muszą pomóc studentowi odkrywać, interpretować i poruszać się w tym otoczeniu”, stwierdził Picard.
W sytuacji bieżącego kryzysu, edukacja dziennikarska wydaje się być zagrożona przez jej zbyt silne związki z największymi przedstawicielami sektora mediów tradycyjnych. Picard dowodzi, iż „nauczający dziennikarstwa nie powinni angażować się w projekty, które opierają się na wykorzystywaniu ich studentów”, gdyż tak ścisła relacja pomiędzy teorią i tradycyjnymi praktykami dziennikarskimi czyni jeszcze trudniejszym dostosowanie się do nowych realiów.
European Journal Observatory 21 lipca, 2014 Stephan Russ-Mohl
Artykuł opublikowano wcześniej w Tagesspiegel z 10.06.2014
ciekawy artykuł!
OdpowiedzUsuńUkończenie studiów i pracowanie w zawodzie nie zdarza się każdemu, dlatego jeśli to się udaje to tylko powód do dumy i radości. Szczególnie jeśli praca przynosi satysfakcję a do tego jest odpowiednio wynagradzana. I to nie ma znaczenia w jakiej branży się działa, liczy się jak w tej pracy dana osoba się sprawdza.
OdpowiedzUsuń