30 października 2012

5.11.2012 Magda Żadkowska opowie o wynikach swoich badań nad codziennością życia z kimś w jednym domu

Serdecznie zapraszam na "(czy)wyprane i (nie)wyprasowane czyli wnioski o parach w praniu i nie tylko". Całe lato opracowywałam badania do doktoratu i chcę podzielić się wnioskami o parach i ich praktykach codziennego bycia i działania w domu. Zapraszam w poniedziałek, 5.11.2012, o 12:00. Proszę o punktualne przybycie, czas wystąpienia ograniczony (12:00 - 13:20). Magda Żadkowska :-)

3 komentarze:

  1. Witajcie,
    bardzo Wam dziękuję za wysłuchanie i cenne uwagi i pytania.
    Jak ktoś z Was przez moje krtókie uczestnictwo, głupio mi z tego powodu,
    nie zadał/a albo nie zdążył/a wymyślić pytania albo uwagi, oraz może ma jakiś komentarz - to zapraszam bardzo gorąco do dyskusji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozwolę sobie zadać dwa krótkie pytania. Na jedno odpowiadałaś, ale zrobił się w tym momencie harmider i uciekła mi odpowiedź. Chodzi o wniosek, który sformułowałaś na końcu mający postać sądu wartościującego: model partnerski jest najlepszy. Czy on (wniosek) wynika z tego, co zaprezentowałaś w środę, czy z całości pracy? Wniosek jest przekonujący w świetle tej szerszej (obywatelskiej) perspektywy, o której wspomniałaś na samym końcu, ale przyznam, że dla mnie zabrzmiał zaskakująco w świetle tego, co mówiłaś wcześniej prezentując swoje badania.
    Drugie pytanie bardziej szczegółowe. Wspomniałaś w którymś momencie, że mężczyźni nie podejmują pewnych działań (pranie?), bo obawiają się, że zostaną wyśmiani. Czy to było Twoje wyjaśnienie ich zachowań, czy fragment zaczerpnięty z ich wypowiedzi?

    Maciek

    OdpowiedzUsuń
  3. hej:-)
    model partnerski jest naj hmmm efektywniejszy i najbardziej satysfakcjonujący dla par, które zdecydowały się z konieczności bądź wyboru na tzw podwójną karierę - tzn jest lepszy niż mieszany, który w innych krajach nazywa się tradycyjnym (ojciec pracuje, a matka i pracuje i zajmuje się domem i wychowaniem dzieci)
    mówiłam chyba Bartkowi, że badałm tylko pary, które właśnie są "narażone" na eksperyment partnerstwa, partnerstwo powinno się pojawić jako model przynajmniej do testowania, bo są z dużych miast, mają wyzsze wykształcenie, nie więcej niż dwoje dzieci i są w wieku 30-35 - bo tak w badaniach CBOS charakteryzował grupę, gdzie partnesrtwo powinno wystąpić najczęściej (według ostatnich badań CBOS z 2012, partnerki model preferuje ponad połowa Polaków, prawie 60% kobiet i ponad 40% mężczyzn
    jednym z powodów nie-uczenia się niecenionych w społeczeństwie, niepłatnych prac jak obowiązki domowe, uważanych do tego stereotypowo za kobiece jest wyśmianie tudzież deprecjonowanie mężczyzn przez Znaczących i Uogólnionych innych. Wykonowanie takich prac w społeczeństwach gdzie mocno rysuje się dominacja mężczyzn nad kobietami (Bourdieu) albo porządek płci (opisany przez Connela - z męskością hegemoniczną jak najbardziej cenioną społecznie) mężczyźni boją się i nie chcą być uznani za nie-męskich
    Dzięki za pytania - mam nadzieję, że odpowiedzi Cię satysfakcjonują

    OdpowiedzUsuń