16 kwietnia 2013

Niewidzialne miasto, czyli o zjawisku "codziennego urbanizmu"

Kolejna ciekawa propozycja z zakresu problematyki miejskiej, przestrzeni, urbanistyki. Instytut Kultury Miejskiej i Fundacja Bęc Zmiana zapraszają na debatę związaną z ogólnopolskim projektem badawczym „Niewidzialne Miasto”, która odbędzie się we wtorek, 23 kwietnia o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu. W rozmowie na temat „codziennego urbanizmu” udział wezmą prof. Jacek Dominiczak, dr Małgorzata Dymnicka, prof. Marek Krajewski, dr Lesław Michałowski oraz dr Łukasz Rogowski. 




Porozmawiamy na temat codziennych, na pozór prozaicznych działań mieszkańców, jak np. wydeptywanie ścieżek, by skrócić sobie drogę, ozdabianie okien i balkonów, tworzenie przyblokowych ogródków czy organizowanie nieformalnych miejsc spotkań i biesiad. Okazuje się, że wszystkie te spontaniczne działania pokazują, czego w mieście brakuje - są więc nie tylko materializacją ludzkiej kreatywności, ale też formą, poprzez którą artykułuje się potrzeby.

W debacie wezmą udział:


prof. Jacek Dominiczak - profesor gdańskiej ASP, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego.
dr Małgorzata Dymnicka - socjolog, pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej, Wydział Architektury, Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego;

prof. Marek Krajewski - socjolog, profesor UAM w Poznaniu (Instytut Socjologii). Autor licznych artykułów i książek dotyczących kultury popularnej, konsumpcji i sztuki. Kurator Zewnętrznej Galerii AMS (1998-2004) oraz pomysłodawca projektu „Niewidzialne miasto”;

dr Lesław Michałowski - socjolog, adiunkt w Zakładzie Socjologii Kultury Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego;

dr Łukasz Rogowski - socjolog, adiunkt w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu. Inicjator i uczestnik projektu badawczego poświęconego ogólnopolskim badaniom kompetencji wizualnych, realizowanego od kwietnia 2013 roku.

„Niewidzialne Miasto” to projekt zainicjowany przez Zakład Badań Kultury Materialnej i Wizualnej w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu oraz firmę Metropolis, a polegający na prezentacji spontanicznych form twórczej aktywności obecnych w wielkomiejskiej przestrzeni. Jego rdzeniem jest systematycznie uzupełniana baza fotografii dokumentująca przejawy tego typu działań w największych miastach Polski, baza otwarta i ogólnodostępna w internecie (www.niewidzialnemiasto.pl). Wokół niej rozwijane są inne części projektu - wystawy dokumentacji w galeriach, kwartalne wydawnictwo albumowe prezentujące najciekawsze przejawy twórczych działań, outdoorowe plakaty i teksty analizujące zgromadzony materiał wizualny.
W czasie spotkania będzie możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie.

1 komentarz:

  1. Chciałabym tylko po spotkaniu poinformować, że architekci liczą na współpracę z socjologami, zwłaszcza gdy chodzi o kontrowersyjne decyzje dotyczące zabudowy miasta i wypowiadanie się publiczne na ten temat. Samym architektom brakuje czasem możliwości silnego, opartego na badaniach czy koncepcjach socjologicznych odwołania się do dobra społecznego oraz określenia konsekwencji decyzji władz miejskich dla jakości społecznego życia.
    D.

    OdpowiedzUsuń