19 stycznia 2019

Śmierć i pogrzeb Prezydenta Pawła Adamowicza

Dzisiaj i w ciągu ostatnich dni próbujemy poradzić sobie z tragicznym wydarzeniem zamordowania w czasie radosnego finału WOŚP Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, związanego z Uniwersytetem Gdańskim i ściśle współpracującego z gdańskimi socjologami. 

A co robiliśmy razem?
Jarosław Załęcki wraz z zespołem - Maciejem Broszem i Tomaszem Tobisem od wielu lat prowadzili badania zarówno samorządności w Gdańsku, jak i jakości życia gdańszczan silnie wspierane przez Prezydenta. Piotr Czekanowski brał udział w badaniach i konsultacjach na temat starości, pomagając kształtować politykę miasta wobec osób starszych i przygotować się na przewidywane zmiany demograficzne. Cezary Obracht-Prondzyński szczególnie ściśle współpracował z Prezydentem w kwestii rozwoju polityki dotyczącej etniczności, samorządności i polityki imigracyjnej miasta. Przy udziale naszych socjologów miasto Gdańsk opracowało i przyjęło Gdański Model Integracji Imigrantów. W tym dziele, które dotyczy prowadzenia polityki imigracyjnej oraz polityki równościowej bardzo duży udział miały nasze socjolożki: Anna Strzałkowska, Magdalena Żadkowska, Anna Kłonkowska. Anna Strzałkowska współpracowała z Prezydentem szczególnie silnie w procesie mobilizowania, opracowywania, konsultowania i wdrażania Modelu na rzecz Równego Traktowania. Maciej Dębski  z kolei jest autorem idei walki z uzależnieniem dzieci i młodzieży od mediów, która była istotnym elementem programu wyborczego Pawła Adamowicza w zakresie problemów społecznych w ostatnich, wygranych wyborach samorządowych.

Wyliczenie tych działań, które nie wyczerpują listy wspólnych inicjatyw Prezydenta Adamowicza i socjologów UG, wystarczy, aby zdać sobie sprawę, że Jego śmierć, w tak okrutny i szokująco bestialski sposób spowodowana, która zdarzyła się w chwili zbiorowego, wspólnotowego entuzjazmu i wiary we wspólnie wytwarzane i osiągane dobro, ma w tej chwili i może mieć w dłuższej perspektywie niszczące skutki dla naszej wiary w działanie i możliwości naszego działania w społecznościach lokalnych, w regionie i w kraju. Dlatego warto zdać sobie sprawę, że teraz, wspominając mobilizującą i walczącą postać Prezydenta, zadanie niezaprzestania działania i kontynuowania wspólnej społecznej pracy nad utrzymaniem i nadawaniem sensu - leży po naszej stronie. W dniach zbiorowej żałoby często podnoszone są hasła mówiące o tym, że przy udziale Prezydenta Gdańsk krok po kroku stawał się miastem wolności, tolerancji i solidarności, miastem dobrym do życia dla wszystkich jego mieszkańców i ludzi, którzy do niego przybywają. Gdańsk stał się teraz także tym miastem, którego Prezydenta zamordowano. Czy stanie się to naszym piętnem, emocjonalnym ciężarem, czy naszą siłą i zasobem w walce o wartości, w które wierzymy - będzie po części zależało od nas. Od tego, co zrobimy, co powiemy, co napiszemy, co będziemy czuli. Jest to nasza wspólna odpowiedzialność i nasze zdanie - w dużym stopniu też naukowców, badaczy, doktorantów i studentów socjologii UG.

2 komentarze:

  1. Może warto dodać w celu archiwizacji, że krótkie wspomnienia i podziękowania za współpracę też tu https://wns.ug.edu.pl/centrum-kultury oraz tu https://wns.ug.edu.pl/media/aktualnosci/85204/wspomnienie_o_pawle_adamowiczu_1965-2019 :

    OdpowiedzUsuń
  2. 57 year old Tax Accountant Alic Prawle, hailing from Swift Current enjoys watching movies like Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti and Swimming. Took a trip to Greater Accra and drives a Ferrari 340/375 MM Berlinetta 'Competizione'. odsylacz

    OdpowiedzUsuń