28 kwietnia 2014

Anna Horolets: Konformizm, bunt, nostalgia. Turystyka niszowa z Polski do krajów byłego ZSRR

W wydawnictwie Universitas ukazała się wspaniała książka naszej koleżanki Ani Horolets poświęcona polskim turystom niszowym podróżującym do byłego Związku Radzieckiego. Opiera się ona na analizach publikacji polskich dziennikarzy i reportażystów, narracjach podróżników publikowanych w internecie i ponad 30 wywiadach przeprowadzonych w latach 2008-2012, podczas których badaczka pytała: czemu, kiedy otwarte zostały granice na Zachód, niektóre osoby zdecydowały się wyruszyć w drugą stronę? Jeśli spędzanie czasu wolnego i podróże mają znaczenie dla kształtowania tożsamości współczesnego człowieka, jak kształtuje się tożsamość polskiego turysty "alternatywnego"?
Szukając teoretycznego wyjaśnienia badanego zjawiska Autorka wykorzystała bardzo ciekawą koncepcję imitacji niedocenianego dziś francuskiego socjologa Gebriela Tarde. Przeanalizowała je także w odniesieniu do ważnych wątków historii relacji polsko-rosyjskich i wymiarów polskiej struktury społecznej. Uznała, że w niszowych praktykach podróżniczych można odnaleźć elementy inteligenckiego dystansu wobec turystyki komercyjnej.
Gorąco zachęcamy do czytania i serdecznie gratulujemy Autorce!

2 komentarze:

  1. Ogromnie wzruszyłam się czytając tak dobrą recenzję. Mam nadzieję, że książka chociaż w połowie zasługuję na te słowa. Bardzo byłoby dobrze zorganizować jakieś spotkanie o turystyce do Rosji po moim powrocie - Agaty Bachórz książka i moja mogą posłużyć za punkt wyjścia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, dzięki obu książkom Gdańsk stał się ważnym ośrodkiem wiedzy o podróżowaniu Polaków do Rosji. Moglibyśmy zorganizować cały cykl spotkań na ten temat, bo jest tu bardzo wiele wątków do omówienia. Temat swoim bogactwem znaczeń odwdzięczył się Ani i Agacie za ciężką pracę, którą włożyły w napisanie tych wyjątkowych prac.
    D.

    OdpowiedzUsuń